Do Good December – İyilik Yap Aralık

December, maybe due to perception of an end (of the year), maybe due to possibilities of a beginning (of the new year), is a month we tend to have dualism of feelings, simultaneously reviewing recent past and preparing ourselves for the near future.

Most of us, very naturally, start to draft some new beginnings for the new year, we want the new year to constitute a very good starting point, a big jump forward, a head start.

That’s why we need energy, and that’s why we look around to accumulate some energy which cannot be found anywhere else than in our very own surrounding, which cannot be achieved without creating more human connections.

Do Good December comes in perfect timing to guide the month, to ease your very individual goals by adding value to others. As I said in my previous post, each person also reserves unique possibilities for others.

Let the the action calendar help you through to have new connections, new inspirations, new possibilities. Enjoy December, embrace the new year. 

Calendar is available at http://www.actionforhappiness.org/do-good-december in many languages, in jpg and pdf form, to print, to share, to act… 


Belki mevcut yılın bitiyor olmasından, belki yeni bir yılın başlangıcından, Aralık duyguların ikilemini en çok hissettiğimiz ay. Bir yandan yakın geçmişin değerlendirmesini yapıyor, bir yandan kendimizi yakın geleceğe hazırlıyoruz.

Pek çoğumuz, doğal olarak, şahane bir başlangıç, büyük bir ilerleme, sıkı bir başlangıç için yeni yıla dair yeni planları kafamızda çevirmeye başladık.

Bunun için enerjiye ihtiyacımız var. Bu enerjiyi biriktirmek içinse kendi çevremize bakmaktan, kendi çevremizde yeni gerçek insani bağlantılar kurmaktan başka bir seçeneğimiz yok.

İyilik Yap Aralık, bu aya rehberlik etmek, başkalarına iyilik yaparak kendi hedeflerimizi de kolaylaştırmak üzere çok doğru bir zamanda geliyor. Bir önceki yazımda da dediğim gibi, her insan başkaları için eşsiz olasılıklar barındırıyor.

Gelin bu aksiyon takviminin ay boyunca size rehberlik etmesine, yeni bağlantılar, yeni esinlenmeler, yeni olasılıklar sunmasına izin verin. Aralığın keyfini çıkarın, yeni yıla kucak açın. 

Takvim, paylaşmak, çıktı almak ve en önemlisi harekete geçmek için pek çok dilde, jpg ve pdf formatlarında şu adreste:  http://www.actionforhappiness.org/do-good-december 

 

Advertisement

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s